Widok z lotu ptaka na mozaikę pól uprawnych o różnych odcieniach zieleni i brązu, przeciętych wąskimi ścieżkami i jedną centralną strukturą budynku z niebieskim dachem.

1 hektar - ile to arów, metrów, akrów? Przeliczanie powierzchni bez tajemnic

Gubisz się, gdy słyszysz pojęcia takie jak hektar czy ar? To dość powszechny problem. Jeszcze trudniej jest, gdy dochodzi do konieczności porównania powierzchni podanych w arach i akrach. O co w tym wszystkim chodzi? Jak przeliczać hektary na ary i odwrotnie? Jak wyrazić wszystkie te jednostki w metrach kwadratowych? Poznaj jednostki powierzchni i ułatw sobie ich przeliczanie oraz rozumienie raz na zawsze.

Ary i hektary - co to jest?

Planujesz kupić działkę budowlaną? A może słuchasz wiadomości o wycinkach lasów czy rolnictwie? Trudno przebrnąć przez życie i nie spotkać się ani razu z jednostkami takimi jak ary i hektary. Są to korelujące ze sobą i powszechnie używane jednostki powierzchni. Ar (w skrócie a) jest jednostką powierzchni gruntów, używaną powszechnie przede wszystkim w rolnictwie. Za jej pomocą określa się powierzchnię gruntów rolnych czy leśnych lub upraw, ale czasami także np. działek budowlanych. Arem posługują się też geodeci, chociaż dokumentacji najczęściej stosowane są metry kwadratowe. Ile m² ma ar? Odpowiada on kwadratowi o wymiarach 10 x 10 m, co przekłada się na 100 m². Jak zatem przeliczyć ary na metry kwadratowe? Wystarczy podaną wartość przemnożyć przez 100. A zatem:

  • 1 a = 100 m²
  • 3 a = 300 m²
  • 15 a = 1500 m²

Jak nietrudno zauważyć, ar jest raczej niewielką miarą wielkości gruntów. Typowe działki budowlane często mają bowiem 600, 800 lub nawet ponad 1000 metrów kwadratowych. Dlatego do określania większych powierzchni częściej używa się hektara.

1 hektar - ile to arów?

Przy opisywaniu dużych powierzchni (np. pól, lasów, działek inwestycyjnych) zdecydowanie częściej stosuje się 1 hektar. Ile to arów? W tym przypadki przelicznik jest prosty, ponieważ 1 ha = 100 a. Istotna może być też informacja na temat tego, ile ar ma hektarów. Odpowiedź również jest nieskomplikowana 1 a = 0,01 ha. Tym samym o działce o powierzchni np. 10 arów można też powiedzieć, że zajmuje jedną dziesiątą hektara.

Hektar - ile to metrów?

Przelicznik hektarów na ary nie jest trudny. A jak jest z przeliczaniem hektarów na metry? 1 hektar można zobrazować jako kwadrat o boku 100 m. Jego powierzchnia wynosi zatem 100 x 100, a więc 10 000 m². Wiesz już, ile metrów ma hektar. Naprawdę duże powierzchnie można jednak również wyrażać w kilometrach kwadratowych. Jak w tym przypadku wygląda przelicznik jednostek powierzchni? Km² to pole o powierzchni 1000 na 1000 m. W związku z tym 1 km² = 1 000 000 m². Tymczasem hektar to 10 000 m². Wystarczy zatem podzielić jedną wartość przez druga, aby dowiedzieć się, ile hektarów jest w kilometrze kwadratowym. 1 000 000/10 000 = 100. Oznacza to, że 1 km² ma 100 hektarów i 10 000 arów.

Akr - co to jest?

Przelicznik powierzchni z arów na hektary i kilometry kwadratowe nie jest szczególnie skomplikowany, choć w pierwszej chwili może przytłaczać. Od nich zdecydowanie różni się jednak inna jednostka powierzchni, którą jest akr. Mimo podobnej nazwy, nie jest ona podobna do ara. Akr należy bowiem do grupy jednostek imperialnych, nienależących do układu SI i stosowanych w Stanach Zjednoczonych, a także Liberii i Myanmarze. Podobnie jak w przypadku innych jednostek imperialnych, miara akra wzięła się „z życia”. Był to bowiem obszar, który mógł być zaorany przez pług zaprzęgnięty w dwa woły w ciągu jednego dnia.

Akr - ile to m²?

Jak przelicza się akry na jednostki z układu SI? Nie jest to najprostsze:

  • 1 akr = 4046,8564224 metra kwadratowego
  • 1 akr = 40,468564224 ara
  • 1 akr = 0,40468564224 hektara.

Jednocześnie 1 hektar to 2,47 akra. Nieco prościej jest przy przeliczaniu akrów na inne jednostki imperialne, bowiem:

  • 1 akr = 4840 jardów kwadratowych.
  • 1 akr = 43560 stóp kwadratowych

Jak zatem przeliczać powierzchnie z akrów na hektary albo z hektarów na metry kwadratowe? Możesz zapamiętać powyższe przeliczniki albo skorzystać ze znacznie łatwiejszego rozwiązania - kalkulatora powierzchni, który znajdziesz na naszej stronie. Dzięki temu przeliczysz podaną wartość na szereg różnych jednostek powierzchni. Sprawdź, jak to działa!