Kokpit nowoczesnego statku przedstawiający szereg elektronicznych paneli nawigacyjnych i kontrolnych z różnymi ekranami, pokrętłami i mechanizmami sterującymi.

Mila morska a mila lądowa - ile to km?

Zarówno mila morska, jak i mila lądowa są często używanymi jednostkami. Słysząc wyrażone w nich odległości, wiele osób nie ma jednak pojęcia, co oznaczają dane wartości. Jak przeliczyć mile na kilometry? Czym różni się mila morska od mili lądowej? Wyjaśniamy!

Czym jest mila morska?

Mila morska jest podstawową jednostką odległości używaną w nawigacji morskiej. Co ciekawe, stosuje się ją także w lotnictwie. Powstała bardzo dawno temu, ponieważ jeszcze w starożytności. Wówczas pod pojęciem mili rozumiano odległość równą 1000 kroków legionistów („mille” po łacinie oznacza bowiem „tysiąc”), czyli ok. 1500 metrów. Dopiero znacznie później, w okresie wielkich odkryć geograficznych, dokonano standaryzacji tej jednostki. Zaczęła być bowiem stosowana do określania dystansu na morzu.

Czym zatem jest mila morska? Jej wartość reprezentuje długość jednej minuty kątowej równika (ze względu na kształt Ziemi jest ona uśredniona). Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak przelicza się mile na kilometry.

Mila morska - ile to km?

Mila morska (oznaczana NM od wyrażenia Nautical Mile) ma ujednoliconą długość w zasadzie dopiero od połowy XX wieku. Wcześniej stosowano nieco odmienne długości - np. w Portugalii 1850 m, a w Stanach Zjednoczonych 1853,248 m. Międzynarodowe Biuro Miar i Wag ostatecznie postanowiło jednak przeliczyć mile na kilometry. Wartość została przyjęta w normie ISO 80000-3. Zgodnie z nią dokładnie 1852 metry to mila morska. Ile to km? Odpowiedź jest prosta, wystarczy podzielić 1852 przez 1000. Wynika z tego zatem że, 1 NM = 1,852 km. Warto również wiedzieć, że 1 km to ok. 0,54 mili morskiej. Tym samym łatwo można przeliczyć kilometry na jednostkę stosowaną w żegludze morskiej i powietrznej!

Mila morska a mila lądowa

Jeśli jednak wydaje Ci się, że wiesz już wszystko o pojęciu mili, popełniasz błąd. Mila morska nie jest bowiem równa mili lądowej.

Mila lądowa należy do grupy jednostek imperialnych, stosowanych oficjalnie w tylko trzech państwach na świecie (USA, Liberia, Myanmar). Milami czasami operuje się jednak również w Wielkiej Brytanii oraz w innych państwach, w których niegdyś znajdowały się jej kolonie. Dlatego czasami jednostkę nazywa się również milą angielską lub milą anglosaską. Służy ona do określania większych odległości - np. pomiędzy miastami. Na jaką wartość przekłada się mila? ile to km? Dokładny wynik to 1609,344 m, czyli 1,609344 km. Skąd taka wartość? Może się ona wydawać wzięta z kosmosu, ale jest tu pewna logika. Mila lądowa koresponduje bowiem z innymi jednostkami imperialnymi.

Otóż 1 mila to 1760 jardów (1 yd to natomiast 0,9144 m) lub 5280 stóp (1 ft = 0,3048 m). Stopę można również przeliczyć na cale (w jednej stopie mieści się dokładnie 12 cali, a jeden cal to 2,53995 cm). Skomplikowane? Na pierwszy rzut oka na pewno. Jednak tymi jednostkami na co dzień posługują się setki milionów ludzi. Dla Europejczyka przyzwyczajonego do układu SI i prostych przeliczników dziesiętnych może to jednak stanowić wyzwanie. Może Cię również zainteresować, jak przeliczyć kilometry na mile. Otóż 1 km to 0,62 mili lądowej.

Ile ma mila morska, a ile mila lądowa - podsumowanie

Fakt, że na świecie funkcjonują aż dwa różne typy mil, może być rozczarowujący. Niestety takie są fakty. 1 mila morska to 1,852 km, a 1 mila lądowa to 1,609 km. Chcesz przeliczyć kilometry na mile? 1 km to 0,54 mili morskiej i 0,62 mili lądowej. Nie da się ukryć, że te wartości są trudne do zapamiętania, za to łatwo je ze sobą pomylić. Na szczęście nie musisz się męczyć, ponieważ istnieje nasz przelicznik jednostek. Wejdź w kategorię „przeliczniki” na naszej stronie, a następnie wybierz przelicznik długości. Tym sposobem łatwo przeliczysz zarówno mile na kilometry, jak i odwrotnie. Co ważne, kalkulator uwzględnia zarówno mile morskie, jak i mile lądowe! Dzięki temu nigdy się nie pomylisz.