Kalkulator Pitagorasa

Kalkulator twierdzenia Pitagorasa online to przydatne narzędzie, które pozwoli błyskawicznie obliczyć długość przeciwprostokątnej i przyprostokątnej. Choć wzór twierdzenia Pitagorasa wydaje się prosty, to obliczenie go może być wymagające. Nasz kalkulator online pozwoli Ci na szybkie obliczenie długości boku. Wpisz długości wybranych boków, a kalkulator obliczy długość trzeciego. Kalkulator online wykonuje obliczenia w ciągu kilku sekund!

Twierdzenie Pitagorasa - zadania z treścią

Beta

Wynik zaokrąglij do liczb całkowitych.

Wzór na twierdzenie Pitagorasa

Twierdzenie Pitagorasa posiada bardzo prosty wzór: a2 + b2 = c2, gdzie a jest długością pierwszej przyprostokątnej, b jest równe długości drugiej przyprostokątnej, a c jest długością przeciwprostokątnej. Czym jest przyprostokątna, a czym przeciwprostokątna? Przyprostokątną określamy bok trójkąta, który przylega do kąta prostego, a przeciwprostokątną nazywamy bok, który leży naprzeciw kąta prostego. Wzór na Pitagorasa można stosować zawsze, kiedy znamy dwie z trzech wartości, niekoniecznie a i b. Na przykład znając a i c, możemy obliczyć długość boku b. Wystarczy przekształcić wzór w następujący sposób: b2 = c2 - a2, a następnie obliczyć pierwiastek z b. Przydatnym narzędziem do obliczania Pitagorasa jest kalkulator Pitagorasa, który znacznie przyspiesza ten proces.

Twierdzenie Pitagorasa - dlaczego działa?

Twierdzenie Pitagorasa na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco nieintuicyjne. W końcu dlaczego kwadrat długości dwóch przyprostokątnych ma być równy kwadratowi długości przeciwprostokątnej? Jednak da się to przedstawić w dużo bardziej zrozumiały sposób. Obliczanie twierdzenia Pitagorasa staje się znacznie łatwiejsze, kiedy zrozumiemy, że jest one prostym założeniem mówiącym, że jeśli stworzymy dwa kwadraty o długościach boków odpowiadającym długościom przyprostokątnych, to suma ich pól powierzchni będzie równa polu powierzchni kwadratu o długości boku równej długości przeciwprostokątnej. Właśnie dlatego stosując twierdzenie Pitagorasa, potęgujemy długości przyprostokątnych, a następnie pierwiastkujemy długość przeciwprostokątnej.

Obliczanie pitagorasa na zwykłym kalkulatorze

Często jedyne co mamy pod ręką podczas obliczania twierdzenia Pitagorasa jest prosty kalkulator, który nie posiada takich funkcji, jak potęgowanie, czy pierwiastkowanie. W takiej sytuacji jedyne co nam pozostaje to zdanie się na własny spryt.

Pierwszą przeszkodą, na którą możemy natrafić jest potęgowanie. Jeśli nasz kalkulator nie posiada takiej opcji, wystarczy pomnożyć liczbę przez samą siebie. Na przykład, żeby obliczyć potęgę stopnia drugiego liczby 5, wystarczy pomnożyć 5 przez samą siebie, czego wynikiem jest 25 (5*5=25).

Drugim problemem, który kryje obliczanie Pitagorasa jest pierwiastkowanie. Tutaj już nie jest tak łatwo, dlatego że nie istnieje prosty sposób na pierwiastkowanie. Warto przygotować się zawczasu i poznać najpopularniejsze pierwiastki, czyli sprawdzić potęgi liczb od 1 do 20. Jeśli jednak obliczamy Pitagorasa bez tej wiedzy, jedyne co nam pozostaje to sprawdzanie po kolei, potęga której liczby jest najbliżej liczby pod pierwiastkiem. Na przykład chcąc obliczyć pierwiastek z liczby 361, najpierw sprawdzamy ile wynosi potęga na przykład liczby 12. Jest to 144, więc wiemy, że powinniśmy szukać liczby większej. Wybieramy 17, ale 289 to nadal za mało. Bierzemy więc 19 i trafiliśmy. 19 do kwadratu to dokładnie 361.

Dzięki tym prostym sztuczkom, obliczanie Pitagorasa już nigdy nie będzie wyzwaniem.

Kalkulator Pitagorasa do szkoły i pracy

Nasz kalkulator Pitagorasa stworzyliśmy z myślą o wszystkich, dla których ręczne obliczanie Pitagorasa jest niepotrzebnym wysiłkiem, niezależnie czy w szkole czy w pracy. Mimo, że wzór na Pitagorasa nie jest skomplikowany, łatwo popełnić błędy rachunkowe podczas jego obliczania. Potęgowanie i pierwiastkowanie często wymaga nieproporcjonalnie dużo czasu, który można przeznaczyć na przyjemniejsze czynności. Żeby obliczyć Pitagorasa na naszym kalkulatorze wystarczy wpisać długości dwóch boków w pola tekstowe, a w trzecim pojawi się szukana wartość. Nie pozwól, sobie na stratę czasu - poznaj kalkulator twierdzenia Pitagorasa na Jednostkowo.pl.